INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU





Spis treści:



Wprowadzenie do programu

Profil główny programu

Poszukiwanie dokumentacji

Edycja dokumentacji

Spis zdawczo-odbiorczy

Dodanie nowego spisu zdawczo-odbiorczego

Edycja spisu zdawczo-odbiorczego

Usuwanie spisu zdawczo-odbiorczego

Dodanie nowej pozycji do spisu zdawczo-odbiorczego

Import pozycji spisu zdawczo-odbiorczego z pliku

Edycja pozycji spisu zdawczo-odbiorczego

Usuwanie pozycji spisu zdawczo-odbiorczego

Szukanie spisu zdawczo-odbiorczego

Wydruk spisu zdawczo-odbiorczego

Zasoby archiwum

Rzeczowy wykaz akt

Kategorie akt

Komórki organizacyjne

Obiekty

Branże

Stadia

Parametry archiwum

Wypożyczanie dokumentacji

Wydzielanie dokumentacji

Wydzielanie dokumentacji archiwalnej kategorii A

Wydzielanie dokumentacji kategorii B

Wydzielanie dokumentacji kategorii BE

Wydzielanie dokumentacji kategorii BC





WPROWADZENIE DO PROGRAMU

Program Archiwum Zakładowe służy do prowadzenia ewidencji archiwum zakładowego firm i instytucji w których przechowuje się dokumentację aktową i techniczną. Program spełnia wymagania odnośnie aktualnych ustaw regulujących archiwizację dokumentacji aktowej oraz technicznej wraz z ich przekazaniem do Archiwum Państwowego.

Cofnij

PROFIL GŁÓWNY PROGRAMU

Profil główny programu otwiera się po uruchomieniu programu i umożliwia dostęp do wszystkich funkcji programu. W górnej części znajduje się menu główne a poniżej menu szybkiego dostępu. Można operować zarówno na menu głównym jak i na menu szybkiego dostępu, gdyż działanie ich jest takie same. Wybór pozostawiamy użytkownikowi.

Poniżej menu szybkiego dostępu znajduje się roboczy wykaz dokumentacji, który jest określony w zależności od potrzeb użytkownika - może to być: zawężony zbiór dokumentacji, wydzielanie, przekazanie do Archiwum Państwowego itp.




Znaczenie ikon w menu szybkiego dostępu jest następujące:




Cofnij

POSZUKIWANIE DOKUMENTACJI

Aby otrzymać zawężony zbiór dokumentacji w profilu głównym programu należy skorzystać z funkcji wyszukiwania dokumentacji wg zadanych przez użytkownika kluczy. Formularz wyszukiwania zawierający klucze można otworzyć na trzy sposoby:

W celu określenia konkretnego zbioru dokumentacji należy wybrać rodzaj dokumentacji (aktowa lub techniczna) oraz zaznaczyć odpowiednie klucze i określić wartość kluczy. Klucze zaznaczone, ale bez określonej wartości nie będą uwzględniane w wyszukiwaniu.

UWAGAKlucze: obiekt, branża, stadium, nr dokumentacji, autor są uwzględniane tylko przy dokumentacji technicznej.

Jeżeli w module wyszukiwania dokumentacji nie zaznaczymy żadnego klucza to otrzymamy cały zbiór dokumentacji aktowej lub technicznej istniejący w bazie danych programu.

Po zaznaczeniu kluczy i zatwierdzeniu ich poprzez przycisk: Zatwierdź w roboczym wykazie dokumentacji otrzymamy konkretny zbiór dokumentacji, który można przeglądać, edytować oraz drukować.

W celu wydrukowania wyszukanego zbioru dokumentacji należy z menu Plik wybrać Drukuj lub skorzystać z menu szybkiego dostępu poprzez kliknięcie ikony Drukuj.

Cofnij

EDYCJA DOKUMENTACJI

Aby dokonać zmian w dokumentacji należy w roboczym wykazie dokumentacji najechać kursorem myszy na konkretną pozycję i kliknąć podwójnie lewym przyciskiem myszy. Otworzy się wówczas okno umożliwiające dokonanie zmian w dokumentacji.

Cofnij

SPIS ZDAWCZO-ODBIORCZY

Spis zdawczo-odbiorczy umożliwia przyjmowanie dokumentacji do archiwum zakładowego oraz tworzenie raportów spisu zdawczo-odbiorczego. Aby przejść do modułu spisu zdawczo-odbiorczego należy w profilu głównym programu:

Moduł spisu zdawczo-odbiorczego składa się z dwóch części:

Podobnie jak w profilu głównym programu, spis zdawczo-odbiorczy posiada także: menu główne oraz menu szybkiego dostępu.

Zmiany bieżącego spisu dokonuje się w liście wyboru: Nr spisu. Po wyborze numeru spisu otrzymamy informacje o wybranym spisie zdawczo-odbiorczym wraz z dokumentację wchodzącą w skład danego spisu

Cofnij

DODANIE NOWEGO SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Aby dodać nowy spis-zdawczo odbiorczy należy z profilu głównego programu przejść do modułu spisu zdawczo-odbiorczego i wybrać jeden z trzech możliwych sposobów:

Po otwarciu okna dodania nowego spisu zdawczo-odbiorczego program udostępnia formularz zawierający następujące pola:

Kolejny – ustawia automatycznie numer kolejny (np.: jeżeli istnieją już spisy z numerami: 1, 2, 3, 5, 7, 8 to opcja ta ustawi numer na 9),

Pierwszy wolny ustawia automatycznie numer pierwszy wolny (np.: jeżeli istnieją już spisy z numerami: 1, 2, 3, 5, 7, 8 to opcja ta ustawi numer na 4). Opcja ta pozwala na uzupełnianie luk w numeracji, które powstają w wyniku usunięcia spisów.

Wypełnienie tego pola jest obowiązkowe.

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu spisu, którą można zaznaczyć lub odznaczyć. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku spisów na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu wywoływać modułu dodania nowego spisu zdawczo-odbiorczego.

Cofnij

EDYCJA SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Po wybraniu z listy wyboru odpowiedniego spisu zdawczo-odbiorczego można dokonać jego edycji.

Edycji spisu zdawczo-odbiorczego można dokonać za pomocą formularza edycji, który można wywołać z poziomu modułu spisu zdawczo-odbiorczego:

Znaczenia pól formularza są takie same jak w module dodania nowego spisu zdawczo-odbiorczego.

Cofnij

USUWANIE SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Usunięcia spisu zdawczo-odbiorczego można dokonać z poziomu modułu spisu zdawczo-odbiorczego na jeden z trzech możliwych sposobów:

Usunięcie spisu zdawczo-odbiorczego spowoduje automatyczne usunięcie wszystkich pozycji dokumentacji danego spisu.

Cofnij

DODANIE NOWEJ POZYCJI DO SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Aby dodać nowe pozycje do spisu zdawczo-odbiorczego należy w module spisu zdawczo-odbiorczego wybrać odpowiedni numer spisu z listy, a następnie otworzyć formularz dodania nowej pozycji spisu. Formularz ten można otworzyć na trzy różne sposoby:

Formularz dodania nowej pozycji spisu zawiera następujące zakładki wraz z polami edycji:

DANE PODSTAWOWEzakładka zawiera pola z podstawowymi informacjami o dokumentacji:

Lpliczba porządkowa pozycji w spisie zdawczo-odbiorczym. Liczba porządkowa jest automatycznie ustawiana przez program na kolejny względem istniejących dokumentacji w danym spisie zdawczo-odbiorczym. Połączenie numeru spisu wraz z liczbą porządkową pozycji spisu zdawczo odbiorczego tworzą sygnaturę pozycji w formacie: nr spisu/liczba porządkowa. Wypełnienie tego pola jest obowiązkowe.

Nr dokumentacji technicznej pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej, określa numer inwentarzowy lub archiwalny projektu. Numer może się składać ze znaków alfanumerycznych o maksymalnej długości 50 znaków.

Znak teczki składa się z symbolu komórki organizacyjnej od której przejmowane są akta oraz z symbolu klasyfikacyjnego rzeczowego wykazu akt. Pole symbolu komórki organizacyjnej jest wypełniane automatycznie i nie można go zmieniać, natomiast pole symbolu klasyfikacyjnego z rzeczowego wykazu akt jest listą wyboru, z której należy wybrać właściwy dla dokumentacji symbol klasyfikacyjny. Wypełnienie tego pola jest obowiązkowe. Jeżeli na liście wyboru nie ma odpowiedniego symbolu klasyfikacyjnego to należy przejść do modułu rzeczowego wykazu akt (z poziomu profilu głównego programu) i dodać określony symbol klasyfikacyjny wraz z hasłem.

Tytuł teczki pole jest automatycznie wypełniane po wybraniu symbolu klasyfikacyjnegozawiera hasło symbolu klasyfikacyjnego z rzeczowego wykazu akt. Mimo automatycznego ustawienia tytuł teczki można zmieniać. Tytuł teczki może się składać z maksymalnie 150 znaków alfanumerycznych. Wypełnienie tego pola jest obowiązkowe,

Podtytuł teczki – wypełnienie tego pola jest dowolne i służy do podania podtytułu dokumentacji.

Lata – zawiera skrajne lata jakich dotyczy przekazywana dokumentacja, np. 1999-2003,

Data opracowania projektu – pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej, określa dokładną datę zakończenia opracowania projektu. Wypełnienie tego pola jest obowiązkowe (oczywiście tylko w przypadku dokumentacji technicznej),

Kategoria akt składa się z symbolu kategorii oraz z liczby lat przechowywania dokumentacji na stanie archiwum zakładowego. Symbol kategorii akt można wybrać z listy wyboru: A, B, BC, BE. Określenie symbolu kategorii akt jest obowiązkowe,

Liczb teczek określa liczbę teczek danej dokumentacji. Domyślnie jest ustawiana na 1,

Metry określa liczbę metrów bieżących jakie zajmuje dokumentacja. W przypadku gdy dokumentacja składa się z kilku teczek należy wpisać łączny metraż bieżący wszystkich teczek,

Obiekt pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej. Jest listą wyboru z której należy wybrać wcześniej zdefiniowany obiekt właściwy dla danej dokumentacji technicznej. Jeżeli na liście wyboru nie ma odpowiedniego obiektu to należy przejść do modułu obiektów (z poziomu profilu głównego programu) i dodać określony obiekt.

Branża pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej. Jest listą wyboru z której należy wybrać wcześniej zdefiniowaną branżę właściwą dla danej dokumentacji technicznej. Jeżeli na liście wyboru nie ma odpowiedniej branży to należy przejść do modułu branż (z poziomu profilu głównego programu) i dodać określoną branżę.

Stadium – pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej. Jest listą wyboru z której należy wybrać wcześniej zdefiniowane stadium właściwe dla danej dokumentacji technicznej. Jeżeli na liście wyboru nie ma odpowiedniego stadium to należy przejść do modułu stadiów (z poziomu profilu głównego programu) i dodać określone stadium.

Autor pole aktywne tylko dla dokumentacji technicznej, określa autora dokumentacji technicznej. Pole może zawierać maksymalnie 100 znaków alfanumerycznych.

Uwagi inne istotne informacje odnośnie dokumentacji.

TOPOGRAFIA – zakładka określa fizyczne położenie dokumentacji w archiwum zakładowym:

Magazynsymbol magazynu w którym będzie przechowywana dokumentacja w archiwum zakładowym. Pole może zawierać maksymalnie 20 znaków alfanumerycznych,

Regał symbol regału na którym będzie przechowywana dokumentacja w archiwum zakładowym. Pole może zawierać maksymalnie 20 znaków alfanumerycznych,

Półkasymbol półki na której będzie przechowywana dokumentacja w archiwum zakładowym. Pole może zawierać maksymalnie 20 znaków alfanumerycznych,

OPIS zakładka aktywna tylko przy dokumentacji aktowej, zawiera szczegółowy opis akt:

Opis zewnętrznyokreśla zewnętrzne cechy dokumentacji aktowej np. sztywna oprawa, grzbiet szyty itp.. Pole może zawierać maksymalnie 50 znaków alfanumerycznych,

Opis fizycznyokreśla fizyczny stan dokumentacji aktowej np. bardzo dobra, dobra, bardzo zniszczona itp.. Pole może zawierać maksymalnie 50 znaków alfanumerycznych,

Rodzaj pismaokreśla rodzaj pisma dokumentacji aktowej np. maszynopis, wydruk komputerowy itp.. Pole może zawierać maksymalnie 50 znaków alfanumerycznych,

Język określa język w jakim została sporządzona dokumentacja aktowa np.: polski, niemiecki. Pole może zawierać maksymalnie 50 znaków alfanumerycznych,

Liczba stron określa liczbę stron lub kart dokumentacji aktowej,

Wymiar określa format dokumentacji aktowej np. A4, A3 itp.. Pole może zawierać maksymalnie 50 znaków alfanumerycznych.

INDEKS – zakładka umożliwia dołączanie haseł do dokumentacji, po wybraniu zakładki mamy dostępną listę haseł indeksu. Aby dodać nowy indeks należy wybrać przycisk: Dodaj nowe hasło. Aby edytować już istniejące hasło należy najechać kursorem myszy na odpowiednie hasło i poprzez podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy przejść do trybu edycji. Aby usunąć istniejące hasło należy najechać kursorem myszy na odpowiednie hasło i po kliknięciu prawego przycisku myszy wybrać pozycję Usuń.

WYPOŻYCZANIE – zakładka obsługuje wypożyczanie dokumentacji konkretnym osobom uprawnionym do wypożyczania. Aby dokonać wypożyczenia dokumentacji należy zaznaczyć pole Dokonaj wypożyczenia dla i z listy wyboru wybrać uprawnioną osobę do wypożyczania dokumentacji oraz określić datę wypożyczenia. Aby dokonać zwrotu dokumentacji należy zaznaczyć pole Dokonaj zwrotu i określić datę zwrotu. Zakładka umożliwia także przeglądanie historii wypożyczeń danej dokumentacji, umożliwia to przycisk Pokaż historię wypożyczeń.

ZNISZCZENIE / PRZEKAZANIEobsługuje wydzielenie dokumentacji z archiwum zakładowego na zewnątrz: do Archiwum Państwowego, makulaturę lub zniszczenie. Przy dokonywaniu zniszczenia należy określić datę zniszczenia lub przekazania do Archiwum Państwowego a następnie zatwierdzić przyciskiem Dokonaj Zniszczenia / Przekazania.

Przy dodaniu nowej pozycji nie ma konieczności wypełniania wszystkich pół (jest to bardzo czasochłonne) – trzeba wypełnić tylko pola obowiązkowe zaznaczone kolorem żółtym. Zawsze można dokonać edycji i uzupełnić brakujące informacje.

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu dokumentacji, którą można zaznaczyć lub odznaczyć. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku dokumentacji na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu wywoływać modułu dodania nowej pozycji spisu zdawczo-odbiorczego.

Cofnij

IMPORT POZYCJI SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO Z PLIKU

Jeżeli wraz z dokumentacją dostarczono do archiwum zakładowego wersję elektroniczną spisu w postaci pliku Excel to pozycje spisu można zaimportować z pliku do bazy danych programu.

Importu dokonujemy z poziomu modułu spisu zdawczo-odbiorczego na trzy różne sposoby:

- z menu głównego Edycja wybrać polecenie Importuj pozycje z pliku, lub

- z menu szybkiego dostępu kliknąć ikonę Importuj pozycje z pliku , lub

- za pomocą klawisza skrótu: Ctrl+I.

Po wybraniu polecenia importowania pliku otworzy się okno w którym należy wybrać określony plik a następnie poprzez otwarcie go dokonać importu do bazy danych programu.

Pozycje spisu zdawczo-odbiorczego powinny być zapisane w pliku według ściśle określonego formatu.

Dla spisu dokumentacji aktowej format pliku powinien być następujący:

Symbol klasyfikacyjny

Rozszerzenie

Tytuł teczki

Lata od

Lata do

Symbol kategorii akt

Cecha trwałości

Liczba teczek

Metry

016

FR-34

Organizacja biurowości, archiwum zakładowe, biblioteka

1999

2004

A

5

1

0.34

033

FR-34

Plany i sprawozdania roczne

2003

2004

A

0

1

0.15

0335

FR-34

Sprawozdania jednostek podległych

2001

2004

A

3

2

0.12



Dla spisu dokumentacji technicznej format pliku powinien być następujący:

Symbol klasyfikacyjny

Rozszerzenie

Nr archiwalny dokumentacji

Temat projektu

Obiekt

Branża

Stadium

Projektant

Miesiąc daty opracowania

Rok daty opracowania

Nr umowy

Symbol kategorii akt

Cecha trwałości

Liczba teczek

Liczba matryc

Metry

4

GT-12

PWD-12-2004

Budowa przyłącza telefonicznego

Budynek administracyjny

Sieć Miejscowa

Projekt Wykonawczy

Adam Kowalski

5

2003

U-12/2003

B

5

1

2

0.34

4

GT-12

KWD-232-2004

Projekt biurowca

Budynek magazynowy

Architektura

Projekt Wykonawczy

Jan Nowak

4

2004

U-12/2004

B

5

2

3

0.15

4

GT-12

PWP 1345 SMR

Projekt wykonawczy przyłącza do budynku POCZTY POLSKIEJ

Leszno

Sieć Miejscowa Rozdzielcza

Projekt Wykonawczy Przyłączy

Roman Korsarz

11

2001

U-12AS/2001

B

2

1

5

0.12



Należy zwrócić uwagę na format zapisu wartości metrów bieżących pozycji spisu - części dziesiętne od całkowitych oddzielone są kropką a nie przecinkiem.

Formatki plików znajdują się na płycie CD w katalogu: Formaty plików do importu.

Cofnij

EDYCJA POZYCJI SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Otwarcia formularza edycji pozycji spisu zdawczo-odbiorczego można dokonać na dwa możliwe sposoby:

Cofnij

USUWANIE POZYCJI SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Aby dokonać usunięcia pozycji spisu zdawczo-odbiorczego należy najechać kursorem myszy na określoną pozycję spisu i poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

SZUKANIE SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Aby otrzymać zawężony zbiór spisów zdawczo-odbiorczych należy w module spisów zdawczo-odbiorczych skorzystać z funkcji wyszukiwania spisów wg zadanych przez użytkownika kluczy. Moduł wyszukiwania można otworzyć na trzy sposoby:

W celu określenia konkretnego zbioru spisów zdawczo-odbiorczych należy zaznaczyć odpowiednie klucze i określić ich wartość. Klucze zaznaczone ale bez określonej wartości nie będą uwzględniane w wyszukiwaniu.

Jeżeli w module wyszukiwania dokumentacji nie zaznaczymy żadnego klucza to otrzymamy cały zbiór spisów zdawczo-odbiorczych istniejący w bazie danych programu.

Po zaznaczeniu kluczy i zatwierdzeniu ich poprzez przycisk Zatwierdź w liście wyboru numerów spisów otrzymamy konkretny zbiór, który można przeglądać, edytować oraz drukować.

Cofnij

WYDRUK SPISU ZDAWCZO-ODBIORCZEGO

Wydruku raportu spisu zdawczo-odbiorczego można dokonać na dwa sposoby:

Otrzymamy gotowy raport zgodny z obowiązującą ustawą.

Cofnij

ZASOBY ARCHIWUM

Zasoby Archiwum umożliwiają definiowanie jak i edycję danych opisujących dokumentację archiwalną takich jak: rzeczowy wykaz akt, kategorie akt, komórki organizacyjne , obiekty, branże, stadia.

Cofnij

RZECZOWY WYKAZ AKT

Rzeczowy wykaz akt zawiera obowiązujące symbole klasyfikacyjne dokumentacji wraz z hasłami klasyfikacyjnymi.

Rzeczowy wykaz akt można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Rzeczowy wykaz akt posiada strukturę 4-poziomową i zawiera aktualne symbole klasyfikacyjne wraz z hasłami.

Istnieje możliwość dodania nowych symboli, edycji oraz usuwania istniejących.

Aby dodać nowy symbol klasyfikacyjny należy zaznaczyć odpowiedni poziom (wybrać zakładkę) a następnie za pomocą przycisku Dodaj symbol klasyfikacyjny otworzyć formularz dodania symbolu.

Formularz zawiera następujące pola:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu symbolu, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku symboli klasyfikacyjnych na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowego symbolu.

Edycji istniejących symboli klasyfikacyjnych można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji symbolu a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia symbolu klasyfikacyjnego dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określony symbol klasyfikacyjny a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

KATEGORIE AKT

Kategorie akt udostępniają obowiązujące w archiwizacji kategorie akt wraz z opisem.

Kategorie akt można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Istnieje możliwość dodania nowych kategorii, edycji oraz usuwania istniejących.

Aby dodać nową kategorię należy za pomocą przycisku Dodaj kategorię akt otworzyć formularz dodania nowej kategorii akt.

Formularz zawiera następujące pola:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu kategorii, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku kategorii akt na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowej kategorii akt.

Edycji istniejących kategorii akt można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji kategorii a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia kategorii akt dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określoną kategorię akt a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

KOMÓRKI ORGANIZACYJNE

Komórki organizacyjne udostępniają możliwość budowania oraz edycji bazy komórek organizacyjnych istniejących w firmach.

Komórki organizacyjne można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Aby dodać nową komórkę organizacyjną należy za pomocą przycisku Dodaj komórkę organizacyjną otworzyć formularz dodania nowej komórki organizacyjnej.

Formularz zawiera następujące pola:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu komórki, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku komórek organizacyjnych na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowej komórki organizacyjnej.

Edycji istniejącej komórki organizacyjnej można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji komórki a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia komórki organizacyjnej dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określoną komórkę organizacyjną a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać Usuń.

Cofnij

OBIEKTY

Obiekty udostępniają możliwość budowania oraz edycji bazy obiektów, których dotyczy dokumentacja techniczna przechowywana w archiwum zakładowym.

Obiekty można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Aby dodać nowy obiekt należy za pomocą przycisku Dodaj nowy obiekt otworzyć formularz dodania nowego obiektu.

Formularz zawiera następujące pole:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu obiektu, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku obiektów na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowego obiektu.

Edycji istniejącego obiektu można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji obiektu a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia obiektu dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określony obiekt a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

BRANŻE

Branże udostępniają możliwość budowania oraz edycji bazy branż, których dotyczy dokumentacja techniczna przechowywana w archiwum zakładowym.

Branże można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Aby dodać nową branżę należy za pomocą przycisku Dodaj nową branżę otworzyć formularz dodania nowej branży.

Formularz zawiera następujące pole:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu branży, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku branż na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowej branży.

Edycji istniejącej branży można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji branży a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia branży dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określoną branżę a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

STADIA

Stadia udostępniają możliwość budowania oraz edycji bazy stadiów, których dotyczy dokumentacja techniczna przechowywana w archiwum zakładowym.

Stadia można otworzyć z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Aby dodać nowe stadium należy za pomocą przycisku Dodaj nowe stadium otworzyć formularz dodania nowego stadium.

Formularz zawiera następujące pole:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu stadium, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku stadiów na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowego stadium.

Edycji istniejącego stadia można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji stadia a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia stadia dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określone stadium a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać polecenie Usuń.

Cofnij

PARAMETRY ARCHIWUM

Parametry archiwum pozwalają monitorować stopień zapełnienia archiwum zakładowego. Jak wiadomo każda dokumentacja posiada parametr: metraż. Jeżeli wiemy ile metrów bieżących liczy całe archiwum zakładowe to wpisujemy tą wartość do programu i możemy odczytać z programu następujące parametry:

Okno z parametrami archiwum można otworzyć z profilu głównego programu na dwa sposoby:

Cofnij

WYPOŻYCZANIE DOKUMENTACJI

Aby dokonać wypożyczenia dokumentacji należy wykonać następujące czynności:

Aby dokonać zwrotu dokumentacji należy wykonać następujące czynności:

Aby dokonać edycji listy osób upoważnionych do wypożyczania dokumentacji należy wejść do okna Upoważnionych do wypożyczania. Otwarcia okna można dokonać z poziomu profilu głównego programu na trzy sposoby:

Aby dodać nową osobę upoważnioną należy otworzyć formularz dodania nowej osoby za pomocą przycisku Dodaj nową osobę.

Formularz zawiera następujące pola:

W formularzu dostępna jest opcja Zamknij automatycznie okno po dodaniu osoby, którą można zaznaczyć lub odznaczyć w zależności od potrzeb. Odznaczenie tej opcji jest przydatne w przypadku dodawania kilku uprawnionych osób na raz, wówczas nie trzeba po każdym dodaniu otwierać formularza dodania nowej osoby uprawnionej.

Edycji istniejącej osoby upoważnionej można dokonać na dwa sposoby:

W wyniku wykonania jednej z powyższych czynności otworzy się okno formularza w którym można dokonać edycji osoby a następnie zatwierdzić zmiany poprzez przycisk Zatwierdź.

Usunięcia osoby upoważnionej dokonujemy poprzez najechanie kursorem myszy na określoną osobę a następnie poprzez pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy z dostępnego menu wybrać Usuń.

Cofnij

WYDZIELANIE DOKUMENTACJI

Wydzielanie dokumentacji ma na celu wyłączenie dokumentacji z archiwum zakładowego, której czas przechowywania upłynął lub też którą trzeba oddać do Archiwum Państwowego.

Aby dokonać wydzielenia dokumentacji należy otworzyć okno Wydzielanie Dokumentacji. Otwarcia okna do wydzielania dokumentacji dokonujemy z profilu głównego programu na trzy sposoby:

Okno wydzielania posiada pola wyboru, których określenie jest obowiązkowe:

Cofnij

WYDZIELANIE DOKUMENTACJI ARCHIWALNEJ KATEGORII A

Dokumentacja kategorii A jest kierowana z archiwum zakładowego do Archiwum Państwowego. Aby dokonać jej wydzielenia należy wykonać następujące czynności:

Cofnij

WYDZIELANIE DOKUMENTACJI KATEGORII B

Dokumentacja kategorii B jest przeznaczona na makulaturę lub zniszczenie po upływie czasu przechowywania w archiwum zakładowym. Aby dokonać jej wydzielenia należy wykonać następujące czynności:

Cofnij

WYDZIELANIE DOKUMENTACJI KATEGORII BE

Dokumentacja kategorii BE jest przeznaczona do ekspertyzy, która ma na celu przekwalifikowanie dokumentacji do kategorii A lub B. Aby dokonać jej wydzielenia należy wykonać następujące czynności:

Cofnij

WYDZIELANIE DOKUMENTACJI KATEGORII BC

Aby dokonać jej wydzielenia dokumentacji kategorii BC należy wykonać następujące czynności:

Cofnij